Mjesec hrvatske knjige u našoj knjižnici

Autor: Administrator , 16. 11. 2016.

Završio je Mjesec hrvatske knjige. Već više od dva desetljeća, od  15. listopada do 15. studenoga, u knjižnicama diljem Hrvatske organiziraju se brojne aktivnosti i  događaji kojima se veliča knjigu i čitanje kao društvenu vrijednost.

Pokrovitelj i ovogodišnje manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske a organizator Knjižnice grada Zagreba.

Središnja tema i geslo ovogodišnje manifestacije bila je Čitam sto na sat. Završna svečanost, Nacionalni kviz za poticanje čitanja, održava se posljednjeg dana, 15. studenoga, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

I naša školska knjižnica se pridružila proslavi ove svečanosti knjige i čitanja. Započeli smo u zadnjem tjednu listopada održavši nastavni sat upoznavanja s knjižnicom svim odjeljenjima prvih razreda. Djeci smo, prije svega, još jednom zaželjeli dobrodošlicu i u ovaj dio njihove škole, a zatim smo ih željeli i upoznati s osnovnim podacima o tome što je knjižnica, što sve nudi i kako se ponašati u knjižnici. Za nagradu je svaki razred dobio jednu lijepu priču, a mi spontani pljesak.

Prvašići će u siječnju dobiti i svoje školske članske iskaznice, a Knjižnice grada Zagreba su im i ove godine, tradicionalno u Mjesecu hrvatske knjige, već sad omogućile  besplatan upis pa su svi naši prvašići postali članovi Knjižnice Dubec. Hvalevrijedna akcija za koju se nadamo da će se nastaviti i u budućnosti. Zahvaljujemo im i ovom prilikom!

Aktivnosti u Mjesecu hrvatske knjige nastavili smo organiziranjem posjeta učenika 2.c razreda dječjem odjelu Gradske knjižnice Sesvete, u pratnji učiteljice Ivane Rešetar i knjižničarke Ane Starčević.  Posjet  je ostvaren u sklopu projekta Djeca koja čitaju postaju ljudi koji misle, koji ima za cilj, među ostalim, kod učenika razvijati ljubav prema čitanju i od njih stvarati aktivne čitatelje. Srdačna knjižničarka dječjeg odjela Tatjana Ovčar iznimno se potrudila da se naši znatiželjni čitači približe tom cilju i osjećaju „kao doma“. Taj je razred u sklopu istog projekta, također povodom Mjeseca hrvatske knjige, čitao knjigu po izboru sa obitelji. Sve povratne reakcije bile su više nego pozitivne. Neki su od njih u obiteljsko čitanje uključili i mlađu braću i sestre.

A mi smo ugostili 4 grupe mališana dječjeg vrtića Sesvete iz Brestja i s njima pričali o čitanju i čitali im. Grupa Lastavice je potvrdila da će nastaviti posuđivati naše slikovnice, a ove godine su im se pridružili i Zečići, što nam je posebno drago. Nadamo se da će i ostale grupe slijediti njihov primjer, jer nas neizmjerno veseli svaka inicijativa koja potiče tako važnu pojavu kao što je čitanje.

Koliko je čitanje blagotvorno nije nikad dovoljno iznova naglasiti, pa smo s tim ciljem uredili i prigodni pano u školskoj knjižnici. Željeli smo prenijeti jednostavnu poruku: „Čitanje je jako korisno i zabavno!“. Nadamo se da ste ga imali prilike pogledati, a ako ste to propustili, evo podsjetnika na njegov sadržaj:

Zašto je čitanje blagotvorno

Za razliku od, npr. gledanja filma, čitanje trenira naš mozak.  O onome što je opisano riječima, čitatelj u sebi stvara, samo sebi svojstvene,  žive predodžbe ili slike.

Knjige nam putem usporedbi, metafora i drugih stilskih figura nude neiscrpni  izvor materijala za otkrivanje, odgonetavanje i spoznavanje svijeta!

Čitanjem vježbamo svoju koncentraciju i punimo se znanjem kao enciklopedija!

Knjige nas mogu nasmijati, postati svijet zbog kojeg zaboravljamo na vrijeme i iz njih možemo naučiti bolje razumjeti sami sebe te ljude i svijet oko sebe.

Čitanje nam olakšava da premostimo prepreke i lakše zamislimo rješenje izazova s kojima se svakodnevno susrećemo.

Ana Starčević, prof.