Posjet DHMZ-u

Autor: Administrator , 10. 10. 2017.

4.razredi posjetili su DHMZ u Zagrebu

Posjetili smo Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) koji se nalazi na Gornjem gradu u Zagrebu. Tamo nas je dočekao meteorološki tehničar koji nam je pokazao sprave za praćenje promjena vremena. Prvo smo otišli do meteoroloških kućica. One su obojene u bijelo kako bi odbijale sunčeve zrake i nalaze se na visini od 2 m. U njima su termometri, barometar i higrometar. Barometar je sprava za mjerenje tlaka zraka, higrometrom mjerimo vlažnost zraka, a različitim termometrima temperaturu zraka. Zanimljivo je da higrometar radi uz pomoć vasi plave kose. Podatci s ovih mjernih instrumenata očitavaju se svakih sat vremena.

Vjetrulja je sprava za mjerenje brzine i smjera vjetra. Ona se postavlja na visini od 10 m. Količina kiše mjeri se posebnim posudicama, a sva kiša koja padne u jednom mjesecu skuplja se i nosi na analizu u laboratorij. Tamo se provjerava jesu li možda padale kisele kiše koje su jako štetne za okoliš. Visina snijega mjeri se uz pomoć ravne daske koja se postavlja na tlo. Kada na nju padne snijeg, izmjeri se visina u centimetrima.

Posjetili smo i ured dežurnih prognostičara. Oni predviđaju kakvo će vrijeme biti u naredna dva, tri dana. Pri tome im pomažu podatci o trenutnom vremenu iz cijele Europe, satelitske slike i puno, puno matematike. Sve informacije o vremenu možemo dobiti preko radija, televizije, novina i interneta. DHMZ na Griču provodi praćenje vremenskih prilika već 156 godina.

Fran Martinović, 4.b