Posjet trećaša Muzeju Prigorja

Autor: Administrator , 7. 2. 2018.

Kako su Sesvete dobile ime, što je paculica i tko je prije živio u Muzeju Prigorja saznali su  trećaši prilikom posjeta Muzeju Prigorja 31. siječnja 2018..

Do muzeja smo išli pješice. Na početku smo gledali prezentaciju o dvorcima, a kustosica muzeja nam je objašnjavala. Naučili smo da je taj muzej, iako tako ne izgleda, nekada bio dvorac. U njemu su živjeli svećenici koji su bili na visokim položajima. Ta se zgrada nazivala kurija. Zidovi stare kurije debeli su skoro jedan metar.

Kustosica nas upoznaje s nekadašnjim običajima

Saznali smo još i da je crvena boja nekad bila zaštitna boja koje je štitila od zla. Zato su je deklice (djevojčice) nosile na vrpcama za kosu, a snahe (žene) na poculicama, kapicama koje žene dobiju kad se udaju. Paculica označava da više nisu djevojčice nego odrasle žene. Djevojke i žene se nekad nisu smjele šišati nego su kosu vezale u pletenice i dizale na glavu. Nisu smjele nositi ni hlače jer bi to značilo da se smatraju muškarcima, što nije bilo dozvoljeno.

Zanimljivosti o sesvetskom sportu

Saznali smo da je u dvorištu kurije nekad bila konjušnica u koju su navraćali putnici i odmarali svoje konje ili ih mijenjali kako bi mogli nastaviti put, na primjer, do Varaždina.

Pred nama je zgrada kurije

Osim toga, u muzeju smo vidjeli i kost mamuta, stare ormare i skulpture vezane uz Hrvatsko prigorje.

Nakon izlaska iz muzeja, učiteljica nam je pokazala crkvu Svih svetih koja je stara oko 700 godina ili sedam stoljeća. Po njoj su i Sesvete dobile ime.

Proveli smo ugodno prijepodne u šetnji i učenju o našem zavičaju.

Novinari 3. a