Autor: Administrator , 3. 5. 2018.

Prvo mjesto za novinarski rad na međunarodnom natječaju „Bogatstvo različitosti“

Ove smo godine prvi puta sudjelovali na 6.  međunarodnom literarno-likovno-novinarskom natječaju " Bogatstvo različitosti“ u Vojvodini. Marija Franka Podgorski, učenica 5. b razreda svojim je novinarskim radom osvojila prvo mjesto te je pozvana zajedno s mentoricom prof. Ankicom Blažinović- Kljajo na dodjelu nagrada i priznanja. Na natječaju su, osim Marije, sudjelovale s novinarskim i literarnim radovima  Petra Matjanec  i Eva Veselić (mentorica prof. A.B. Kljajo) te Marta Gojević (mentorica dipl. učit. Dubravka Ljubičić).

Tema ovogodišnjeg Natječaja bila je Dobrim djelima promijenimo svijet, a na Natječaj je pristiglo preko 540 radova učenika iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Njemačke, Slovačke, Hrvatske i Srbije.

Mariji Franki Podgorski zaista treba čestitati na osvojenom 1. mjestu u tako velikoj konkurenciji. No, čestitke također zaslužuju Petra, Eva i Marta na odličnim radovima za koje će nagrade stići neki drugi put.

Marija i Petra u gradskoj knjižnici  pri dodjeli priznanja u društvu s novom prijateljicom Andrijanom iz Tavankuta i učiteljicom Dubravkom Ljubičić.

Dojmove o putovanju i boravku u Vojvodini pripremila je Marija Franka Podgorski.

Moja prva međunarodna novinarska nagrada

Od 19. do 21. travnja 2018.godine Petra Matjanec, učenica 7. d razreda i ja,  boravile smo u Donjem Tavankutu, malome mjestu 13 km udaljenom od Subotice, grada u Vojvodini. Tamo smo putovale u pratnji učiteljice Dubravke Ljubičić kako bih ja preuzela nagradu za svoj novinarski rad s kojim sam sudjelovala na 6. međunarodnom literarno-likovno-novinarskom natječaju " Bogatstvo različitosti“. Na natječaju su sudjelovale škole iz raznih dijelova Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije, Slovačke i Njemačke.

Ovo putovanje za nas je bilo veliko i lijepo iskustvo. Upoznale smo pomalo drugačiji način života, nove krajeve izvan naše domovine te nove i izuzetno drage ljude koji su nas prekrasno ugostili u svom malom, ali vrlo živopisnom mjestu. Naši domaćini bili su učenici, profesori i ravnateljica Osnove škole Matija Gubec iz Donjeg Tavankuta. Mi, učenici gosti i naši profesori, bili smo smješteni na nekoliko mjesta: na salašu, u župnom dvoru i u domovima učenika i njihovih obitelji. Petra i ja bile smo smještene kod Andrijane Cocek, učenice 5. razreda i njene obitelji. U njenom smo domu samo spavale, doručkovale i večerale, a ostatak vremena provodile smo razgledavajući Donji Tavankut i Suboticu te boraveći u školi gdje su nam domaćini pripremili razne zabavne igre i radionice i gdje smo upoznali njihov način života  i učenja.

Osim razgledavanja Subotice, domaćini su nas odveli i na poznato izletište Palić koje se sastoji od jezera, kupališta, hotela i paviljona. Isti dan u Gradskoj knjižnici održana je svečana dodjela nagrada i pohvalnica za djecu i njihove mentore te mali domjenak. Nakon toga uslijedilo je razgledavanje Subotice i njenih znamenitosti ( Katedrala, Sinagoga, Gradska vijećnica...  ).Navečer smo u školi imali mali party na kojem smo se još više upoznale i zbližile s novim prijateljima. Sljedeći dan smo odmah ujutro trebali krenuti prema Zagrebu, ali su nam naši domaćini pripremili  tako zabavnu igru Potraga za blagom da smo  ipak ostale malo dulje te se tek oko podneva uputile prema kućama. Moj tata je bio vozač pa smo na putu  još kratko stali u Vukovaru i onda, prepričavajući dojmove s našeg putovanja, umorne, ali sretne i zadovoljne, stigle kući.

Marija i Petra pobijedile su u ovoj starinskoj igri u kojoj je Petra zavezanih očiju trebala doći do cilja uz Marijino navođenje

Ovaj put ćemo sigurno dugo pamtiti. Za nas je to bilo stvarno jedno lijepo putovanje i iskustvo u kojemu smo svašta novo vidjele, naučile i stvorile nova prijateljstva, upoznale druge običaje i drugu kulturu, drugačiji način života  te se na tri dana upustile u život na seoskom domaćinstvu.

Marija Franka Podgorski, 5. b

Još malo fotografija:

Marija uz svoj rad Može li jedna kosa i za mene?

S ravnateljicom OŠ Matija Gubec, gđom. Stanislavom Stantić Prćić

OŠ Matija Gubec u Tavankutu ima trojezičnu ploču na svom pročelju- na hrvatskom, srpskom i madžarskom jeziku

Gradska knjižnica gdje se održala svečana podjela priznanja

Pisci i novinari u zajedničkom druženju i razgledavanju