O ŠKOLI

Osnovna škola Brestje je jedna od najvećih škola u Hrvatskoj koja broji preko 950 učenika. Školsko područje nalazi se na površini od 16 800 m2 . To je jedna od najmodernijih i najopremljenijih škola u Hrvatskoj veličine 4200 m2 od čega 1700 m2 pripada športskoj dvorani. U sklopu škole postoje vanjski športski tereni za rukomet, košarku, odbojku i tenis, četiri atletske staze po 60 m i skakalište udalj, sve na površini od cca 3000 m2.

Oko cijelog školskog prostora podignuta je ograda i uređena su dva parkirališta. Okoliš škole je uređen cvijećem, sadnicama, pješačkim stazama, klupicama za odmor i osvijetljen javnom rasvjetom. Unutrašnji prostor škole sastoji se od 20 učionica, 11 kabineta, učionice za informatiku, knjižnice, dvorane za tjelesnu i zdravstvenu kulturu, školske kuhinje i blagovaonice. Škola je opremljena za suvremeno izvođenje nastave audiovizualnim nastavnim sredstvima. Iako opremljeni, kabineti se kontinuirano opremaju suvremenim pomagalima. Školska knjižnica stalno popunjava svoj knjižnični fond, kako knjižnu, tako i neknjižnu građu, osobito audiovizualnu građu sve potrebniju u suvremenoj nastavi.

Odjela

Učenika

HIMNA OSNOVNE ŠKOLE BRESTJE

U hladna snena jutra,

Čeka te topla i čista,

A na licima prijatelja,

Osmijeh uvijek blista.

Tu marljivo se uči,

Reći ti to može svatko,

Brojke, slova, formule,

Posve nauče se lako.

Blista jutro divno, krasno,

Najbolji smo nek se čuje,

I ljubavi tu ima,

Samo nek se zna,

Da svatko svoju simpatiju ima,

Sad reći ćemo svima.

Uhvatit se može njezin pogled,

Il’ njegov skriven iza zida,

Gleda li mene, drugu il’ treću,

Kojoj to zvijezde s neba skida.

Blista jutro divno, krasno,

Najbolji smo nek se čuje,

POVIJEST

Osnovna škola Brestje izgrađena je za potrebe obrazovanja djece Brestje uz pomoć Ministarstva prosvjete i športa i Grada Zagreba. Inicijator izgradnje bila je mjesna zajednica Novog Brestja na čelu s tadašnjim predsjednikom gospodinom Zdravkom Pašalićem. Kamen temeljac je postavljen 13. prosinca 1997. god. na Svetu Luciju, a postavila ga je tadašnja ministrica Prosvjete i Športa gospođa Ljilja Vokić. Gradnja škole započela je 4. prosinca 1997. god. i za samo godinu i pol izgrađena je prekrasna zgrada na zemljištu površine 16 800 m2. Tada je izgrađena jedna od najmodernijih i najopremljenijih škola u Hrvatskoj veličine 4200 m2 od čega 1700 m2 pripada športskoj dvorani. U sklopu škole postoje vanjski športski tereni za rukomet, košarku, odbojku i tenis, četiri atletske staze po 60 m i skakalište udalj, sve na površini od cca 3000 m2. Školu je uz nazočnost brojnih mještana, roditelja i učenika, gradskih vijećnika i saborskih zastupnika otvorio 19.9.1999 godine tadašnji ministar prosvjete i športa Božidar Pugelnik. Posvetio je župnik Brestja gospodin Branko Picek u nazočnosti prvog ravnatelja škole, gospodina Miše Kutleše.

NISMO MI OD JUČER

Ime Brestje prvi se put spominje godine 1217. u darovnici hrvatsko-ugarskog kralja Andrije zagrebačkom prepontu Cirijaku.Godine 1481. također je zapisano to ime”… selo Brestje ima 12 kmetova.” Broj stanovnika vrlo polagano raste i 1822. god., kada se Brestje spominje kao selo župe Sesvete, broji 69 članova. Danas je Brestje veliko naselje na istočnom dijelu grada Zagreba, a potokom je podijeljeno na Staro i Novo Brestje.

ŽUPA DOBROG PASTIRA

Župa u Brestju je osnovana 15.01.1977. god. odlukom svećeničkog vijeća i prvostolnog Kaptola zagrebačkog uz potpis nadbiskupa Franje Kuharića. Tada još nije bila sagrađena crkva, već je bogoslužni prostor uređen u kući kupljenoj na ime tadašnjeg kapelana Andrije Kišičeka kao anonimne osobe. Upraviteljem župe imenovan je vlč. Branko Picek. Prva Sv. misa bila je na Božić 1980. god. u 18 sati. Tamo se služba Božja slavila sve do Uskrsa 1999. god. O gradnji crkve tada se nije moglo ni pomisliti jer su vlasti tvrdile kako na ovom području crkva nije potrebna. Uspostavom hrvatske države za Crkvu su nastali bolji dani. Župa u Brestju dobiva zemljište na kojem su 1992. god. započeli radovi koji su dovršeni 1995. god. kad je kardinal Kuharić blagoslovio sagrađenu crkvu.