Otkrivanje spomenika

Autor: Administrator , 11. 12. 2023.

Spomenik za poginule sesvetske branitelje

U subotu 9. prosinca 2023. učenici naše škole glazbeno-scenskim programom  uveličali su otkrivanje spomenika posvećenog poginulim pripadnicima 144. brigade HV-Sesvete u mjestu Slana. S učenicima su program pripremile profesorice Nevenka Grbavac i Ankica Blažinović- Kljajo.

Učenici OŠ Brestje s voditeljicama i autoricom spomenika  Antonijom Bošnjak ispred spomenika poginulim sesvetskim braniteljima

Naši su Sesvećani sudjelovali na mnogim ratištima tijekom Domovinskog rata, a velik broj ratovao je i na Banovini.

Četvorica sesvetskih mladića: Vlado Kašnar, Krešo Vukšić, Darko Sever i Jozo Kasalo ostavili su svoje živote na tlu Banovine. Njihova 144. brigada HV-Sesvete zajedno s domaćim stanovništvom odužila im se spomenikom koji će sjećati sve buduće generacije na njihovu žrtvu. Spomenik je podignut na Trgu koji je prošle godine dobio ime upravo po sesvetskoj brigadi- Trg 144. brigade Hrvatske vojske.

Usprkos hladnom snježnom danu, pjevački zbor OŠ Brestje i mali recitatori  kao pravi profesionalci svojom pjesmom i stihovima posvećenima hrvatskim braniteljima i Domovini izmamili su suze sjećanja svima nazočnima.

Pjevački zbor izveo je pjesme s našeg nosača zvuka Čuvari zutrašnjice, a Franciska Malečić i Mihaela Pintarić govore domoljubne stihove napisane za literarni natječaj  Moja himna

Spomenik su otkrili članovi obitelji poginulih branitelja, a potom ga je blagoslovio župnik don Paško Glasnović. Predstavnici Hrvatskog sabora, Ministarstva hrvatskih branitelja, Sisačko-moslavačke županije, Mjesnog odbora, Udruge veterana 144. brigade HV-Sesvete i gradonačelnica Petrinje položili su vijence i zapalili svijeće za poginule Sesvećane.

Vijenci su položeni i zapaljene svijeće također u Glinskoj Poljani kod spomenika posvećenog domaćim poginulim braniteljima i ubijenim civilnim žrtvama kao i u Farkašiću koji čuva uspomenu na 31. poginulog hrvatskog branitelja 2. gardijske brigade Gromovi.

U Farkašiću  isprede spomenika poginulim hrvatskim braniteljima 2. gardijske i 144. sesvetske brigade HV

Mija Čuljak pokazala je da se u svim situacijama hrabro i profesionalno može odraditi povjereni zadatak

Ove su subote naši učenici imali priliku doživjeti na terenu nekoliko sati povijesti koji su im pokazali u kakvim su uvjetima ratovali hrvatski branitelji ostavivši svoje uobičajene poslove, tople kuće i obitelji.

Da nisu, mi danas ne bismo živjeli u slobodnoj Republici Hrvatskoj. Ta se žrtva nikada ne smije zaboraviti.

Ankica Blažinović- Kljajo, prof.