Posjeti izvan škole

Autor: Administrator , 11. 1. 2024.

Muzej suvremene umjetnosti - izvanučionička nastava engleskog jezika

15.12.2023. dvadeset učenika sedmih i osmih razreda naše škole zajedno s profesoricama engleskog jezika posjetilo je izložbu Zbirka kao glagol u Muzeju suvremene umjetnosti. Izložba je bila vođena na engleskom jeziku te prilagođena uzrastu učenika. Učenici su bili zainteresirani te su odgovarali na postavljena pitanja.

Prvi dio izložbe zove se Tužne pjesme rata. To je pregled umjetničkih djela Šejle Kamerić, Ivana Kožarića, Slavena Tolja, Dalibora Martinisa… čiji su radovi postali emocionalni odjek i nositelji sjećanja, javnih i privatnih, na ratna događanja i nemire na prostoru Hrvatske i šire, kao i poziv na mir. Izložbena cjelina Drugarstvo (drugi dio) predstavlja neka od najznačajnijih djela suvremene umjetnosti u Hrvatskoj: obuhvaća djela iz zbirki MSU-a umjetničkih kolektiva poput EXAT 51, Gorgona te Grupe šestorice autora. U sklopu izložbe nalazi se i Atelijer Kožarić, privatno-javni prostor koji posjetiteljima nudi nesvakidašnju prisnost kakvu je u umjetničkim institucijama inače teško doživjeti. Drugarstvo otvara teme solidarnosti i zajedništva te uloge umjetnosti i muzeja u poboljšanju svijeta.

Izložba „Budućnosti“ (treći dio) propituje kakve su se ideje i vizije budućnosti razvijale u umjetnosti od 1960-ih do danas. Pregledom stvaralaštva od 1960-ih umjetnika okupljenih oko pokreta Novih tendencija, koji je bio vođen idejom spajanja umjetnosti, znanosti i tehnologije (Vjenceslav Richter, Vladimira Bonačića, Jesús Rafael Soto, Otto Piene...), do umjetničkih radova koji upućuju na nužnost popravljanja prirodnih i društvenih odnosa, narušenih stalnim napretkom i rastom tehnologije (Fokus grupa, Nika Radić, Maja Smrekar…), izložba nastoji osvijestiti važnost naše aktivne uloge u spašavanju vlastite budućnosti.

Lucijana Bosnić Kovačić, prof.