Terenska nastava - Fizika

Autor: Administrator , 18. 4. 2024.

TERENSKA NASTAVA u Smiljanu i u Experience Centar u Karlovcu

Dana 20.3.2024., grupa ljubitelja predmeta FIZIKA krenula je na izlet u Smiljan, rodno mjesto velikog izumitelja Nikole Tesle. Polazak je bio planiran iz Brestja u 7.30 sati ujutro.

U autobusu uz vodstvo učenica/voditeljica su preko razglasa informirali gdje i kamo idemo, a ostali učenici su prezentirali svoje postere ili prezentacije o Teslinom životu, njegovim izumima i patentima. Prvo zaustavljanje bilo je u Memorijalnom centru „Nikola Tesla“ u Smiljanu u kojem smo imali prilike vidjeti i pročitati zanimljive činjenice o Teslinom životu i radu. Jako me je iznenadilo da u školi nije bio izvrstan đak. Na tavanu rodne kuće mogli smo vidjeti replike Teslinih izuma od kojih mi je najzanimljivije bilo Kolumbovo jaje i Teslina zavojnica. U objektu do u ispitnoj stanici i sami učenici su uz stručno vodstvo domaćina sudjelovali u demonstraciji transformatora na daljinu od milijun volti. Na kraju smo pogledali film s prikazom Teslinog života i rada.

Nakon memorijalnog centra u Smiljanu otišli smo u Nikola Tesla Experience Centar Karlovac koji se nalazi pored gimnazije koju je Nikola Tesla pohađao gdje smo mogli vidjeti kakav je Nikola Tesla bio kao osoba. Živio je sa svojom tetkom, volio je rastavljati i sastavljati djedove satove što je jako ljutilo njegovog djeda, nikad se nije oženio, u početku je bio dobar s Edisonom koji se danas opisuje kao njegov glavni oponent. Bio je jako otvoren kad je pričao o svojim spoznajama pa su mu često drugi znanstvenici prisvojili ideju i prvi objavili rad tako da je ispalo da su ideje njihove. Bio je jako opčinjen brojem 3 i sve što je radio moralo je biti djeljivo s tri (broj koraka, omjer sastojka čaja…). U sljedećoj prostoriji na lebdećim tabletima bile su različite igre napravljene korištenjem izuma Nikole Tesle što nam je približilo koliko značenje imaju njegove ostvarene ideje na današnji svijet. Također smo mogli poslušati različit zanimljive činjenice iz Teslinog života. Na kraju smo testirali znanje rješavajući kviz kojeg smo gotovo svi riješili 100% što znači da smo dobro slušali.

Nakon kviza svi smo se sretno vratili u Sesvete oko 18h.

Izvješće s putovanja napisao: Erik Boroš, učenik 7.c razreda