Čitanje i suradnja

Čitamo naglas, u sebi, u knjižnicama, na trgovima….

Jedan od ključnih zadataka svake knjižnice i knjižničara je poticati svoje korisnike na čitanje, pokušati im ukazati na važnost čitanja i poučiti ih što, gdje i kako čitati.

U našoj školi i školskoj knjižnici, mi knjižničarke  u suradnji s učiteljicama, nastojimo pokazati učenicima da je čitanje zanimljiva i korisna aktivnost koja se može provoditi na razne načine- kroz kvizove znanja, kroz natjecanje u čitanju naglas, upoznavanje i suradnju s gradskim knjižnicama, izradu slikovnica, pisanju priča, susrete s književnicima, čitanje mališanima u vrtiću, staračkom domu, obilježavanje Mjeseca knjige ili Godine čitanja….bezbrojni su načini na koje se može poticati čitanje od najranije dobi.

Na ovim stranicama donosimo neke od zanimljivosti koje smo provodili kroz godine nastojeći naše učenike potaknuti na čitanje.

Pozivnica kojom smo 2022. pozivali svoje učenike na Večer čitanja- druženja s knjigom, pričama, čitanjem, izradom stripova……..

….uz pjesmu naše knjižničarke A. B. Kljajo

„U školu Brestje svrati na Noć knjige,

zaboravi tada na sve svoje brige.

Pronađi knjigu za slobodan let

jer svaka je knjiga nekome za pet.“

Matea, Darija, Dora i Klara briljirale su među četvrtašima i znatno doprinijele pobjedi naše ekipe

Učenici 5. razreda: Valentino (kojega smo posudili iz 6. raz.), Filip, Mate i Lar u napetim trenutcima  odgovaranja na pitanje

Petra, Patricia, Hrvoje i Petar, učenici 6. razreda, zadovoljni znanjem koje su pokazali

Najljepše bajke u Sesvetama

Povodom Mjeseca knjige 2006. godine u Knjižnici Sesvete organiziran jenatječaj za najljepšu bajku i ilustraciju.  Naša je Ivana osvojila prvo, a Matija treće mjesto u pisanju bajke, dok je Luka  osvojio  prvo mjesto za najbolju ilustraciju, kao i godinu dana ranije.

Matija Hrgović, Luka Zeljko i Ivana Španec, dobitnici nagrada za najbolje bajke i ilustracije

A. B. Kljajo, dipl. knjižn. savjetnica

Odgovori na sva pitanja

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenoga 2017.) posvećen je enciklopedistici.

U 3. c razredu to je bio povod da nauče nešto više o samostalnom korištenju tiskanih dječjih enciklopedija.

U listopadu je održan sat u školskoj knjižnici na kojem su učenici trebali ovladati osnovama traženja pojmova u enciklopedijama, a u petak 10. studenoga u Knjižnici Dubec pripremili su za njih kviz Odgovori na sva pitanja. Učenici su tražeći odgovore na zanimljiva pitanja provjerili koliko su vješti u služenju enciklopedijama. Radeći u timovima bilo im je zabavnije, ali tako su ujedno učili i pomagati jedni drugima. Za nagradu su pobjednici kviza dobili slikovnicu Vilenjakov potok, no odmah su se složili da sad pripada cijelom razredu.

Ana Starčević, dipl. knjiž.

Noć muzeja

Naša mala dramska grupa učenika 4. razreda nastupila je u petak 1. veljače 2019. u Dječjem vrtiću „Šegrt Hlapić“ u Sesvetama na manifestaciji Noć muzeja. Izveli su predstavu Muke na knjižničarske čija je autorica kao i voditeljica dramske grupe prof. Ankica Blažinović- Kljajo.

Vjerojatno nije baš uobičajeno da se Noć muzeja održava u dječjim vrtićima, ali kad smo vidjeli toliko razigranih mališana kako sudjeluju u radionicama i slušaju priče, tj. gledaju našu predstavu te mnoštvo roditelja, shvatili smo da kreativni i vrijedni ljudi mogu uvijek naći načine i metode kako bi svaki sadržaj prilagodili svojim korisnicima.

Muke na knjižničarski u Dječjem vrtiću „Šegrt Hlapić“

Naši mali glumci izveli su još mlađim gledateljima tri predstave tijekom večeri

Čarolija priča u školskoj knjižnici

Da je važno čitati, to već i vrapci na krovu znaju. No, uvijek iznova o tome treba razgovarati s djecom i, što je još važnije, čitati im priče. Nadamo se kako svi roditelji to znaju i kako to čine. Za tete u vrtićima posve smo sigurni da čitaju i razvijaju čitalačke navike kod djece. Osim toga, u Mjesecu hrvatske knjige, svake ih godine dovedu u našu školsku knjižnicu na druženje s knjigama i knjižničarkama koje im pričaju o knjižnici i čitaju im priče.

Nakon slušanja priča bilo je hrabrih koji su se sami okušali u pričanju i bili su vrlo uspješni

Neka od događanja možete pronaći na sljedećim poveznicama:

Dječji vrtić u školi 2022.

Mjesec hrvatske knjige, poticanje čitanja

Natjecanje u čitanju naglas

Godina čitanja

Noć knjige 2020.

Godina čitanja

Ankica Blažinović- Kljajo, prof., dipl. knjižn. savjetnica

UDŽBENICI 2024./25.

U školskoj godini 2024./2025. za razrednu nastavu u uporabi će biti udžbenici nakladnika koje su učitelji odabrali za svoje razrede.
Popis udžbenika koji će se koristiti možete pogledati ovdje.