Kulturni četvrtak

Naš kulturni četvrtak

Projektom Naš kulturni četvrtak od 2011. kontinuirano predstavljamo javnosti sadržaje koje naši učenici provode u iznannastavnim aktivnostima i kroz njih odgajamo učenike za sva važna područja ljudskoga života. Domoljublje, ljubav, poštivanje roditelja, prijateljstvo, uvažavanje drugih, čuvanje prirode, osjetljivost prema ljudima u potrebi…teme su koje iz mjeseca u mjesec obrađuju na kreativan način naši učenici od 1. do 8. razreda. Autorica ovoga projekta je knjižničarka Ankica Blažinović- Kljajo.

Svaki mjesec, obično zadnjeg četvrtka, u 19.15 održava se program u kojemu učenici pojedinih razreda pjevaju, plešu, sviraju ili pričaju o temama koje u našim životima ostaju uvijek aktualne jer nam život čine ljepšim, plemenitijim i radosnijim.

Program s učenicima provode učiteljice razredne nastave, profesorice hrvatskoga jezika, prof. glazbene kulture Nevenka Grbavac te knjižničarka, prof. Ankica Blažinović- Kljajo koja je i autorica ovoga projekta.

Vremenik događanja i teme Našeg kulturnog četvrtka škol. god. 2015./ 2016.

Mjesec

Tema

Nositelji programa

Listopad

Poezija i glazba posvećena školi, učenju, učenicima, učiteljima, knjizi (5. listopada-Svjetski dan učitelja; 8. rujna- Svjetski dan borbe protiv nepismenosti; Mjesec hrvatske knjige)

Učenici i učiteljice 3. razreda

Učenici 6. i 8. razreda i prof. Antica Tomljanović

Studeni

Poezija i glazba posvećena  domovini, Domovinskom ratu (18. studenog- Dan sjećanja na Vukovar)

Učenici 5.- 8. razreda

Prosinac

Božić i božićni običaji

Učenici i učiteljice 1.-4. razreda

Učenici 5.-8. razreda

Prof. Hrvatskog jezika

Siječanj

Smijeh je lijek ( 10. siječnja- Svjetski dan smijeha)

Učenici i učiteljice 2. razreda

Učenici 6. i 8. razreda i prof. Ankica Pokos

Veljača

Ljubavna poezija i glazba (14. veljače- Sveti  Valentin, Dan zaljubljenih)

Učiteljice 1.- 4. razreda

Učenici 5.- 7. razreda i prof. Slavica Grubišić

Ožujak

Pejsažna lirika i glazba (21. ožujka Dan proljeća, Dan šuma, Dan pjesništva; 20. ožujka- Dan sreće)

Učenici i učiteljice 4. razreda

Učenici 5. i 7. razreda i prof. Ana Sušac

Travanj

Duhovna poezija i glazba (Uskrs)

Učenici 5.-8. razreda

Svibanj

Poezija i glazba posvećena majci, djetetu, obitelji (11. svibnja- Majčin dan, 15. svibnja- Međunarodni dan obitelji)

Učenici i učiteljice 1. razreda

Andrijana Prlić- Lovrić, prof.

- Naš kulturni četvrtak posvećen Uskrsu i duhovnoj poeziji i glazbi 2013. godine -

- Naš kulturni četvrtak 2012. na kojemu zahvaljujemo za plodove zemlje -

Naši panoi u školskom hodniku pozivaju sve  učenike i učitelje na Kulturni četvrtak

- Naš kulturni četvrtak uoči najradosnijeg kršćanskog blagdana Božića -

- Kulturni četvrtak 2012. posvećen ljubavi -

Jedan od najemotivnijih i najsvečanijih Naših kulturnih četvrtaka posvećen je domovini, Domovinskom ratu i hrvatskim braniteljima

- Naš kulturni četvrtak posvećen domovini 2016. godine -

- Naš kulturni četvrtak posvećen domovini 2017. -

„Nikaj na svietu ni lepše od moje Hrvatske“

Sjećanje na Vukovar- grad heroja i na sve žrtve u Domovinskom ratu nikada ne smije nestati. Stoga se svake godine glazbom i riječju prisjećamo hrvatskih branitelja, osobito onih koji su za slobodu naše Hrvatske dali svoj život.

I ove smo godine Naš kulturni četvrtak 23. studenoga  2017. posvetili našoj Domovini, Domovinskom ratu i hrabrim hrvatskim braniteljima. Učenici su kazivali svoje pjesme nastale za ovogodišnji literarni natječaj Moja himna te pjevali domoljubne pjesme s našeg CD-a Čuvari zutrašnjice. Uvijek su na takvim događanjima gledatelji prepuni emocija i stihovi govoreni iz dječjih srca izmame mnoge suze. Tome je na ovom Kulturnom četvrtku pridonijela i PP prezentacija o ratnim događanjima i stradanju u Vukovaru koju je priredila prof. Ankica Bilić.

Ponosni smo na naše učenike koji uvijek iznova napišu svježe stihove o ljepoti naše domovine, o hrabrosti naših branitelja, o suzama majke koja je čekala svoga sina….  Slušajući ih, nadamo se dobroj budućnosti naše zemlje koju će graditi ovi mali pjesnici s ljubavlju jer su shvatili i osjetili da „Nikaj na svietu ni lepše od moje, od naše Hrvatske!“ kako je napisala Petra Matjanec, učenica 7. d razreda.

Program se odvijao u školskom predvorju koje je zahvaljujući našim učiteljima postalo pravi scenski prostor. Na tome možemo zahvaliti učiteljici Vesni Dukić, knjižničarki Ani Starčević koja već dvije godine naše pozornice ukrašava cvijećem i prof. Davidu Kelčecu.

Glazbeni dio priredila je prof. Nevenka Grbavca, a poeziju i konferansu prof. Ankica Blažinović- Kljajo.

Vrsne voditeljice programa Marija Franka Podgorski i Nika Gros

Zadovoljne voditeljice nakon programa - profesorice Grbavac i Kljajo

s dipl. knjižničarkom Anom Starčević, zaslužnom za cvjetne aranžmane

Voditeljice zaslužne za program Našeg kulturnog četvrtka posvećenoga domovini (slijeva):

prof. Ankica Bilić, Ankica Blažinović- Kljajo, Vesna Dukić, Nevenka Grbavac

Projekt Naš kulturni četvrtak odražava se kontinuirano već niz godina. Donosimo poveznice na kojima možete pronaći nove informacije o Našem kulturnom četvrtku.

Naš kulturni četvrtak posvećen Vukovaru i domovini, 2018.

Naš kulturni četvrtak- kulturna baština, 2019.

Naš kulturni četvrtak- domovina, 2019.

Naš kulturni četvrtak- domovina i Vukovar 2022.

Naš kulturni četvrtak- domovina i Vukovar 2023.

UDŽBENICI 2024./25.

U školskoj godini 2024./2025. za razrednu nastavu u uporabi će biti udžbenici nakladnika koje su učitelji odabrali za svoje razrede.
Popis udžbenika koji će se koristiti možete pogledati ovdje.